Course de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - CyclingbaseCourse de la Paix 2000 - Cyclingbase
 
 November, Wednesday 14 2018 
 
 
 
 
Results
Course de la Paix 2000
2.2
2000-05-05 : Classement Général
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 POL19730211 Wadecki Piotr Mroz - Supradyn Witaniny 41.02.15
2 POL19740515 Przydzial Piotr Mat - Ceresit - CCC 1.50.
3 GER19710311 Wesemann Steffen Team Deutsche Telekom - ARD 2.15.
5 GER19680810 Liese Thomas Team Nurnberger 4.09.
6 CZE19740401 Andrle René Wüstenrot-ZVVZ 4.18.
7 GER19680122 Sievers Holger Team Nurnberger 4.21.
8 ITA19760122 Lunghi Denis Team Colpack - Astro 4.26.
9 ITA19740118 Chesini Nicola Mapei - Quick Step 4.37.
10 GER19750619 Grabsch Bert Team Cologne 4.51.
2000-05-05 : Hanover - Hannover - 177 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19710311 Wesemann Steffen Team Deutsche Telekom - ARD 4.02.09
2 GER19741121 Schulze Andre Sportklub DHfk Leipzig m.t.
3 ITA19690817 Strazzer Massimo Alessio m.t.
4 DEN19671007 Petersen Sören Team Cologne m.t.
5 GER19700329 Beikirch Andreas Agro Adler Brandenburg m.t.
6 ITA00000000 Zucchi Simone Atlas - Lukullus - Ambra m.t.
7 SLO19710317 Erzen Milan Krka Telekom m.t.
8 CZE19740101 Herman Petr PSK - Remerx m.t.
9 POL19730211 Wadecki Piotr Mroz - Supradyn Witaniny m.t.
10 NED19770629 Löwik Gerben Farm Frites m.t.
2000-05-06 : Wolfsburg - Wernigerode - 167 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 POL19771029 Wojtas Arkadiusz Mroz - Supradyn Witaniny 4.07.30
2 DEN19671007 Petersen Sören Team Cologne m.t.
3 ITA19710727 Bertolini Alessandro Alessio m.t.
4 POL19740515 Przydzial Piotr Mat - Ceresit - CCC m.t.
5 ITA19760122 Lunghi Denis Team Colpack - Astro m.t.
7 POL19700417 Mickiewicz Jazek Mroz - Supradyn Witaniny 03"
8 GER19710311 Wesemann Steffen Team Deutsche Telekom - ARD m.t.
9 POL19730211 Wadecki Piotr Mroz - Supradyn Witaniny m.t.
10 GER19731109 Ordowski Volker Gerolsteiner m.t.
2000-05-07 : Wernigerode - Halle - 118 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19740104 Hondo Danilo Team Deutsche Telekom - ARD 3.02.03
3 GER19780715 Schreck Stefan Team Deutsche Telekom - ARD m.t.
4 POL19730211 Wadecki Piotr Mroz - Supradyn Witaniny m.t.
5 GER19760316 Lochowski Roberto Agro Adler Brandenburg m.t.
6 POL00000000 Ryszewski Jaroslaw Atlas - Lukullus - Ambra m.t.
7 GER19680122 Sievers Holger Team Nurnberger m.t.
8 POL19740515 Przydzial Piotr Mat - Ceresit - CCC m.t.
9 ITA19761130 Belluomini Luca Mat - Ceresit - CCC m.t.
2000-05-07 : Halle - Leipzig CLM Ind - 37 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19710311 Wesemann Steffen Team Deutsche Telekom - ARD 49.28.
2 LAT19760121 Belohvosciks Raivis Lampre - Daikin 51"
3 POL19730211 Wadecki Piotr Mroz - Supradyn Witaniny 1.09.
4 GER19680810 Liese Thomas Team Nurnberger 1.33.
5 FRA19761211 Bodrogi Lazlo Mapei - Quick Step 1.39.
6 ITA19740118 Chesini Nicola Mapei - Quick Step 2.02.
7 POL19740515 Przydzial Piotr Mat - Ceresit - CCC 2.16.
8 CZE19710511 Tesar Lubor PSK - Remerx 2.35.
9 POL19691031 Pawlak Wojciech Atlas - Lukullus - Ambra 3.04.
2000-05-08 : Riesa - Zgorzelec (Pol), - 170 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19740104 Hondo Danilo Team Deutsche Telekom - ARD 4.14.22
2 GER19690825 Poitschke Enrico IPM - Profirad - Schwerin m.t.
3 GER19741121 Schulze Andre Sportklub DHfk Leipzig m.t.
5 CZE19740101 Herman Petr PSK - Remerx m.t.
6 GER19710311 Wesemann Steffen Team Deutsche Telekom - ARD m.t.
7 SLO19750209 Murn Uros Krka Telekom m.t.
9 GER19750622 Klöden Andreas Team Deutsche Telekom - ARD m.t.
10 ITA19740118 Chesini Nicola Mapei - Quick Step m.t.
2000-05-09 : Luban - Kudowa Zdroj - 191 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19690209 Dietz Bert Team Nurnberger 4.55.32
2 POL19700417 Mickiewicz Jazek Mroz - Supradyn Witaniny m.t.
3 GER19790516 Kessler Matthias Team Deutsche Telekom - ARD m.t.
4 ITA19760122 Lunghi Denis Team Colpack - Astro m.t.
5 ITA19771011 Cortinovis Alessandro Team Colpack - Astro m.t.
6 ITA19761130 Belluomini Luca Mat - Ceresit - CCC m.t.
7 POL19771029 Wojtas Arkadiusz Mroz - Supradyn Witaniny 07"
8 GER19740104 Hondo Danilo Team Deutsche Telekom - ARD 59"
9 GER19690825 Poitschke Enrico IPM - Profirad - Schwerin m.t.
10 GER19760316 Lochowski Roberto Agro Adler Brandenburg m.t.
2000-05-10 : Klodzko - Kudowa Zdroj - 179 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19750622 Klöden Andreas Team Deutsche Telekom - ARD 4.40.14
2 ITA19760122 Lunghi Denis Team Colpack - Astro m.t.
3 POL19771029 Wojtas Arkadiusz Mroz - Supradyn Witaniny m.t.
4 SLO19750209 Murn Uros Krka Telekom 04"
5 GBR19780426 Wegelius Charles Mapei - Quick Step m.t.
6 ESP19760424 Garate Cepa Juan Manuel Lampre - Daikin 10"
7 GER19651223 Kappes Andreas Agro Adler Brandenburg 25"
8 ITA19740118 Chesini Nicola Mapei - Quick Step m.t.
9 GER19690209 Dietz Bert Team Nurnberger m.t.
10 GER19730505 Glasner Björn Team Cologne m.t.
2000-05-11 : Trutnov (Cze) - Usti u.Laba (Elbe), - 231 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19710727 Bertolini Alessandro Alessio 6.07.13
2 GER19680712 Reuss Jörn Team Nurnberger 46"
3 GER19780715 Schreck Stefan Team Deutsche Telekom - ARD m.t.
4 ITA19760122 Lunghi Denis Team Colpack - Astro m.t.
7 POL19671114 Zamana Cezary Mat - Ceresit - CCC m.t.
8 CZE19731011 Konecny Tomas Wüstenrot-ZVVZ m.t.
10 RUS19711023 Babaitsev Artur Team Nurnberger 59"
2000-05-12 : Most - Karlove Vary - 160 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 LAT19661109 Ozols Danis Mat - Ceresit - CCC 4.18.40
2 CZE19740401 Andrle René Wüstenrot-ZVVZ 01"
3 GER19690209 Dietz Bert Team Nurnberger 1.57.
4 ITA19730323 Casagranda Stefano Alessio m.t.
5 BEL19780411 Hulsmans Kevin Mapei - Quick Step m.t.
6 GER19730505 Glasner Björn Team Cologne m.t.
7 GER19700720 Werner Jürgen Team Nurnberger 2.08.
8 GER19690825 Poitschke Enrico IPM - Profirad - Schwerin m.t.
9 ESP19760424 Garate Cepa Juan Manuel Lampre - Daikin m.t.
10 POL19671114 Zamana Cezary Mat - Ceresit - CCC m.t.
2000-05-13 : Karlove Vary - Prague - 170 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 CZE19751209 Sosenka Ondrej PSK - Remerx 4.36.47
2 POL19700417 Mickiewicz Jazek Mroz - Supradyn Witaniny 39"
3 GER19700329 Beikirch Andreas Agro Adler Brandenburg m.t.
4 GER19740104 Hondo Danilo Team Deutsche Telekom - ARD m.t.
5 RUS19740208 Mikhaïlov Guennadi Farm Frites m.t.
6 POL19771010 Lewandowski Marcin Legia - Bazyliszek m.t.
7 DEN19671007 Petersen Sören Team Cologne m.t.
8 GER19741121 Schulze Andre Sportklub DHfk Leipzig m.t.
9 NED19720225 Van Schalen Paul Bankgiroloterij - Batavus m.t.
10 CZE19740101 Herman Petr PSK - Remerx m.t.
historic
2006 - ME 2.2.
1 Cheula Gian-Paolo
2 Tonti Andrea
2004 - 2.2
1 Scarponi Michele
2 Kohut Slawomir
2003 - 2.2
1 Wesemann Steffen
2 Sosenka Ondrej
2002 - 2.2
1 Przydzial Piotr
2 Sosenka Ondrej
2001 - 2.2
1 Piil Jakob
2 Garmendia Aitor
 
 
Women
Men
Cyclingbase - 2001 - 2018